BÁNHIDAI BARÁTI KÖR EGYESÜLET

Tegyük élhető közösséggé Bánhidát!

Bánhidai Baráti Kör EgyesületAlapszabálya

 

 Az egyesület tagjai a 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyv Második Részének rendelkezései alapján a 2020. október 13. napján megtartott Közgyűlésen a következő alapszabályt fogadtak el:

 

I. Általános rendelkezések

 

1.Az egyesület elnevezése

 

Bánhidai Baráti Kör Egyesület

 

2.Az egyesület székhelye

 

2800 Tatabánya, Kossuth Lajos utca 4.

 

3.Az egyesület alapításának éve:1997.

 

4. Az egyesület működési területe: Tatabánya

 

II. Az egyesület célja:

 

A városrészben lokálpatrióta közösségi szellem kialakítása, és fejlesztése a „ bánhidaiság „ felmutatása, és képviselete.

 

 

III. Az egyesület tevékenysége

 

3.1. Az egyesület a céljainak megvalósítása érdekében

 

       - együttműködik a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzattal,” Együttműködési             megállapodás ” alapján

       - támogatja a helytörténeti kutatást

       - kiállításokat, hangversenyeket, felolvasó esteket szervez helyi alkotókkal, eladókkal

       - közreműködik hagyományőrző kulturális programok szervezésében, rendezésében.

        -  óvja , és ápolja tagjain keresztül a lakókörnyezet épségét, és tisztaságát

        - összegyüjti, és közvetíti a helyi társadalom véleményét, és kezdeményezéseit a városrészt érintő kérdésekben

        - partneri viszonyt alakít ki, és folytat: a helyi önkormányzati képviselővel, az Agora Nonprofit Kft Bánhidai Puskin Művelődési házzal, az egyházakkkal, helyi oktatási intézményekkel, vállalkozásokkal, városi és helyi civil szervezetekkel

                                                                                                                                                                                                  

3.2.  Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytathat, szervezete politikai pártoktól és csoportoktól független. Ezeket anyagilag nem támogathatja és ilyen szervezetektől támogatást nem fogadhat el.

 

3.3. Az egyesület gazdasági tevékenységet nem folytat, a gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt céljai szerinti tevékenységére fordítja.

 

IV. Az egyesület tagsága

 

4.1.Az egyesület tagja lehet az a természetes személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki (amely) az egyesület alapszabályát elfogadja, a tagsági viszonyból származó kötelezettségeit teljesíti.

 

Az egyesület természetes személy tagja nem állhat közügyektől eltiltás mellékbüntetés hatálya alatt.

 

4.2.A tagokat megillető jogok és az őket terhelő kötelezettségek alapján az egyesület tagjai:

 

Az egyesület természetes személy tagja az egyesület céljainak megvalósításában tevékenyen részt vesz és az egyesület alapszabályát elfogadja.

 

A tag jogosult az egyesület tevékenységében részt venni, jogosult a közgyűlés rendjének megfelelően felszólalni, kérdéseket feltenni, javaslatokat és észrevételeket tenni, a közgyűlés napirendjére, napirendi pontjára javaslatot tenni. Tag kizárását és tagsági jogviszony felmondását kezdeményezheti az elnökség útján.

 

Az egyesület tagja, az egyesület vezető tisztségviselője / elnökségi tagja / kérheti a bíróságtól a tagok és az egyesület szervei / közgyűlés, elnökség / által hozott határozat hatályon kívül helyezését, ha a határozat jogszabálysértő, vagy a létesítő okiratba ütközik. A határozat hatályon kívül helyezése iránt attól az időponttól számított 30 napon belül lehet keresetet indítani az egyesület ellen, amikor a jogosult a határozatról tudomást szerzett, vagy a határozatról tudomást szerezhetett volna. A határozat meghozatalától számított 1 éves, jogvesztő határidő elteltével per nem indítható. Nem jogosult perindításra az, aki a határozat meghozatalához szavazatával hozzájárult, kivéve, ha tévedés, megtévesztés, vagy jogellenes fenyegetés miatt szavazott a határozat mellett. a határozat hatályon kívül helyezése iránti per megindításának a határozat végrehajtására halasztó hatálya nincs. A bíróság indokolt esetben a felperes kérelmére a határozat végrehajtását felfüggesztheti. A felfüggesztést elrendelő végzés ellen nincs helye fellebbezésnek.

 

Az elnökségi határozatok ellen az alapszabály 3.5. értelmében az első jogorvoslati fórum a közgyűlés.

Az egyesület tagja választhat és megválasztható az egyesület szerveibe azzal, hogy a 14. életévét be nem töltött kiskorú személy tag a közgyűlésen választójoggal rendelkezik, azonban csak életkorának megfelelő tisztségre választható. a 14. életévét betöltött kiskorú tagnak korlátlan választójoga van, azonban nem választható olyan tisztségre, amely tisztség betöltéséhez teljes cselekvőképességre van szükség.

 

Az egyesület tagja jogosult tanácskozási és szavazási joggal részt venni az egyesület közgyűlésén, az egyesület rendezvényein, megválasztása esetén tisztséget betölteni az egyesület egyesületben.

 

Az egyesület tagja a tagsági jogait személyesen gyakorolhatja.

 

Az egyesület tagja köteles megfizetni a közgyűlés által elfogadott éves tagsági díjat, tevékenyen közreműködni az egyesület tevékenységében, szervezeti életében, végrehajtani a közgyűlés és az elnökség rá vonatkozó határozatait és olyan magatartást tanúsítani, amely az egyesület tagságától elvárható.

 

Az egyesület tagja nem veszélyeztetheti az egyesület céljának megvalósítását és az egyesület tevékenységét.

 

Az egyesület természetes személy tagjai a tagságból eredő jogaikat személyesen gyakorolhatják, és kötelezettségeiket is személyesen teljesíthetik, a nem természetes tagok pedig képviselőik útján.

 

4.3.A tagsági jogviszony a belépéssel jön létre, amelyet a belépni kívánó tag írásbeli nyilatkozat formájában köteles megtenni, ha elhatározta a belépés szándékát. A belépési nyilatkozatot az elnökség részére / annak bármely tisztségviselő részére / kell benyújtani. A 14. életévét be nem töltött kiskorú személy belépési nyilatkozatához a törvényes képviselő hozzájárulása is szükséges, a 14. életévét betöltött kiskorú személyek belépési nyilatkozatához a törvényes képviselő hozzájárulása nem szükséges.

 Az elektronikus formában megtett belépési nyilatkozat akkor megfelelő, ha az tartalmaz személyi azonossági adatokat és elérhetőségeket.

 

4.4 A belépési szándék elfogadásáról vagy visszautasításáról az egyesület elnöksége dönt az írásbeli nyilatkozat átvételétől számított 15 napon belül.

 

 

4.5. Az egyesület tagsági viszony megszűnik:

 

- a tag kilépésével,

- a tagsági jogviszony egyesület általi felmondásával,

- a tag kizárásával,

- a tag halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével.

 

4.6.Az egyesületből való kilépéssel kapcsolatos nyilatkozatot bármikor, indoklás nélkül az egyesület elnökségéhez kell írásban /vagy elektronikusan / benyújtani. A tagsági viszony a kilépési szándékot tartalmazó írásbeli nyilatkozat elnökséghez történt benyújtással egyidejűleg szűnik meg.

 

Amennyiben az Alapszabály a tagságot feltételekhez köti, és a tag nem felel meg ezeknek a feltételeknek, az egyesület a tagsági jogviszonyt 30 napos határidővel írásban felmondhatja. A felmondásról az egyesület közgyűlése dönt. Az eljárást az elnökséghez címzett levelében kell kezdeményezni, amelynek alapján az elnökség köteles azt a soron következő közgylés napirendjére felvenni.

 

Az egyesület elnöksége a természetes személy tag halála, a szervezet jogutód nélküli megszűnése eseté törli a tagot az egyesület nyilvántartásából a tagsági viszony megszűnését bizonyító irat alapján.

 

A tagnak jogszabályt, az egyesület Alapszabályát vagy közgyűlési határozatát súlyosan, vagy ismételten sértő magatartása esetén a Közgyűlés – bármely egyesületi tag, vagy az Elnökség kezdeményezésére – a taggal szemben kizárási eljárást folytathat le. Az Egyesület Elnöke a kizárásra javasolt tagot, a javaslat beérkezésétől számított 15 naptári napon belül felszólítja a kizárásra okot adó körülmény, magatartás megszűntetésére írásban, határidő kitűzésével.

 

Amennyiben a felszólításban meghatározott határidőre nem kerül sor a sértő magatartás megszüntetésére, az Egyesület Közgyűlése a kizárásról a határidő lejártát követő következő ülésen dönt. Az eljárást az elnökséghez címzett levelében kell kezdeményezni, amelynek alapján az elnökség köteles a határidő lejártát követő soron következő rendes, vagy rendkívüli közgyűlés napirendjére felvenni.

 

Az eljárás során az eljárás alá vont személyt személyesen meg kell hallgatni, amelyre szabályosan kell írásban megidézni, lehetővé kell tenni számára, hogy a bizonyítékokba, iratokba betekinthessen, ő maga is bizonyítást kérhessen, az eljárási cselekményeknél jelen lehessen, és jogi védelmet vehessen igénybe. A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni, és indokolással kell ellátni. Az indoklásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. A kizárás tárgyában a közgyűlés egyszerű, nyílt, szótöbbséggel hozott határozattal dönt. A közgyűlési határozat ellen jog-vagy alapszabálysértő határozat megsemmisítése iránt az érintett tag, a határozattudomására jutásától számított 30 napos jogvesztő határidőben pert indíthat. A per indításának a határozat végrehajtását nem gátolja, a bíróság azonban indokolt esetben-a tag kérelmére- a határozat végrehajtását felfüggesztheti. A per a Tatabányai Törvényszék hatáskörébe tartozik. A tagsági viszony – perindítás hiányában – a kizáró határozat jogerőre emelkedésének a napján szűnik meg. A kizárásról szóló határozat a kézbesítésétől számított 30. napon emelkedik jogerőre.

 

A tag tagdíjhátralék miatt csak akkor zárható ki, ha az elnökség azt megelzen írásban, igazolható módon felhívta a tagot a tagdíjhátralék megfizetésére és a fizetési határidő eredménytelenül telt el.

 

A közgyűlés a kizárást elrendelő határozatát igazolható módon közölnie kell a taggal. A tagsági viszony ebben az esetben a kizárásról szóló határozat taggal történő közlésének napján / ha a tag nincs jelen, akkor a részére küldött tértivevényes postai küldemény átvételének napján / szűnik meg.

 

Az a tag, akinek tagsági viszonya megszűnt, a megszűnést követő egy éven belül nem lehet újra az Egyesület tagja. A kizárás jogerőre emelkedésétől számított egy év elteltével a kizárt tag újabb tagfelvételi kérelmet nyújthat be az Elnökséghez, az Elnökség egyszerű, nyílt szótöbbséggel hoz döntést a tag felvételéről.

 

V. Az egyesület szervezete

 

1.Az egyesület szervezete:

- közgyűlés

- elnökség

 

2.A közgyűlés

 

2.1.A közgyűlés az egyesület legfőbb döntéshozó szerve, amely az egyesület tagjait magába foglaló testület.

 

2.2A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

-       az egyesület alapszabályának elfogadása, módosítása,

-       az egyesület megszűnésének, egyesülésének és szétválásának elhatározása

-       az egyesület elnökének, az elnökség tagjainak a megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása

-       az éves költségvetés elfogadása

-       az éves beszámoló – ezen belül az elnökség az egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének – elfogadása

-       az egyesület elnöke feletti munkáltatói jogok gyakorlása, amennyiben az elnök az egyesülettel munkaviszonyban áll

-       olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, elnökével, elnökségi tagjaival vagy ezek hozzátartozójával köt.

-       a jelenlegi és korábbi egyesületi tagok, az elnök, illetve elnökségi tagok elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés

-       felügyelő bizottság tagjainak megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása

-       a választott könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása

-       végelszámoló kijelölése

 

2.3.A közgyűlést szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal (éves beszámoló elfogadása, éves gazdálkodási terv elfogadása) össze kell hívni (rendes közgyűlés)

 

A közgyűlést az elnökség hívja össze írásban az egyesület tagja részére elektronikus (e-mail) illetvepostai ajánlott küldeményként elküldésre kerülő meghívóval. Ha az elnökség a praktikusabb elektronikus formát választja, meg kell győződnie arról, hogy az email kézbesült-e. A közgyűlési meghívóhoz mellékelni kell az egyes napirendi pontokhoz készített előkészítő anyagot is. A közgyűlési meghívó tartalmazza az egyesület nevét, székhelyét, közgyűlés helyét, amely az egyesület székhelye, 2800 Tatabánya Kossuth Lajos utca 4. a közgyűlés idejét, napirendi pontjait, a meghívó mellékletet a határozati javaslat és annak indokolása. Az ülés napirendjét olyan részletességgel feltüntetve, hogy a szavazásra jogosultak a tárgyalni kívánt témakörökben álláspontjukat kialakíthassák. A meghívó tartalmazza továbbá határozatképtelenség esetére a megismételt közgyűlés időpontját, helyét és az eltérő határozatképességi szabályokra vonatkozó figyelemfelhívást.

A meghívót a közgyűlés időpontja előtt legalább 15 nappal korábban kézbesíteni kell a tagoknak.

 

2.4.Az elnökség rendkívüli közgyűlést is összehívhat, ha ezt a bíróság, egyéb hatóság elrendelte, vagy az egyesület tagságának egyharmada – az ok és a cél egyidejű megjelölésével – írásban kéri. Rendkívüli közgyűlést köteles továbbá az elnökség összehívni, ha az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi, vagy az egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni, vagy az egyesület céljainak elérése veszélybe került. Az így összehívott közgyűlésen a tagok kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedést tenni, vagy az egyesület megszüntetéséről dönteni.

 

2.5.A közgyűlés határozatképes, ha azon a szavazásra jogosult tagok 50%-a +1 fő jelen van. A határozatképességet minden határozathozatalnál vizsgálni kell. Ha egy tag valamely ügyben nem szavazhat, őt az adott határozat meghozatalánál a határozatképesség megállapítása során figyelmen kívül kell hagyni.

 

A határozatképtelenség miatt megismételt közgyűlést az eredeti közgyűlés határnapját követő 5-15 napon belül kell összehívni az eredeti közgyűlés összehívására vonatkozó szabályok szerint. A megismételt közgyűlés az eredeti közgyűlési meghívóval is összehívható a megismételt közgyűlésre vonatkozó speciális szabályokra történő figyelmeztetéssel.

 

A megismételt közgyűlés az eredetileg meghirdetett napirendi pontok vonatkozásában határozatképes, ha azon a szavazásra jogosult tagok (vagy a küldöttek) kevesebb, mint a fele vesz részt, feltéve, hogy erre a körülményre az eredetileg kitűzött közgyűlés írásbeli meghívójában felhívták a figyelmüket. A megismételt közgyűlés nem dönthet olyan kérdésekben, amelyek ¾ - es minősített többséghez kötöttek.

Ha a közgyűlést nem szabályszerűen hívták össze, az ülést akkor lehet megtartani, ha az ülésen a részvételre jogosultak legalább ¾-e jelen van és egyhangúan hozzájárul az ülés megtartásához. A szabályszerűen közölt napirenden szereplő kérdésben hozható határozat, kivéve ha a részvételre jogosultak legalább ¾-e  jelen van és a napirenden nem szereplő kérdés megtárgyalásához egyhangúan hozzájárul. Ezen esetkörökbe nem eső, nem szabályosan összehívott vagy megtartott közgyűlésen elfogadott és ebből az okból érvénytelen határozatot az elfogadásának időpontjára visszamenő hatállyal érvényessé válik, ha a határozatot a közgyűlés napjától számított 30 napon belül valamennyi tag egyhangúan érvényesnek ismeri el.

 

A közgyűlésen a tagok az általános határozathozatali rend szerint először a levezető elnök, a jegyzőkönyvvezető, illetőleg jegyzőkönyv hitelesítő valamint a szavazatszámlálók személyéről szavaznak, ezt követően döntenek a napirendi pontokról. A Közgyűlés jegyzőkönyvezetője a levezető elnök javaslatára a Közgyűlés által a jelenlevők közül megválasztott személy. A jegyzőkönyv hitelesítő a levezető elnök javaslatára a Közgyűlés által a jelenlévő Egyesületi tagok közül megválasztott személy. A szavazatszámlálók a levezető elnök javaslatára a Közgyűlés által a jelenlévő Egyesületi tagok közül megválasztott 2 személy. E tisztségviselőket a közgyűlés egyszerűszótöbbséggel választja meg.   A levezető elnök a megválasztását követően a közgyűlés határozatképességét állapítja meg, amennyiben a közgyűlés nem határozatképes, a közgyűlést berekeszti.

A közgyűlés a napirendi pontokat-egymást követően tárgyalja meg és minden napirendi pont vonatkozásában a közgyűlés naptári napját feltüntetetten évente 1. sorszámtól kezdődő határozatot hoz.

 

2.6.A közgyűlés határozatait eltérő rendelkezés hiányában egyszerű szótöbbséggel hozza.Minden tagnak 1 szavazata van, a tag csak személyesen szavazhat.

 

Az egyesület alapszabályának módosításához, az egyesület egyesüléséhez és szétválásához a közgyűlés háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

Az egyesület céljának módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

 

2.7.A közgyűlés a határozatait nyílt szavazással hozza. A határozat meghozatalakor nem szavazhat:

- akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy az egyesület terhére másfajta előnyben részesít;

- akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;

- aki ellen a határozat ellen pert kell indítani;

- akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az egyesületnek nem tagja;

- aki a döntésben érdekelt más szervezettel, többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy

- aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben

 

2.8.A közgyűlésen az egyesület elnöke, indokolt esetben az elnökség más tagja vagy a közgyűlés által esetileg megválasztásra kerülő egyesületi tag elnököl.

 

2.9.A közgyűlés nemnyilvános. az elnökségnek jogában áll vendéget hívni.

 

2.10. A közgyűlésen hozott határozatokat a levezető elnök szóban, nyomban kihirdeti. A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyben rögzíteni kell Az egyesület nevét, székhelyét a közgyűlés helyét, időpontját, napirendjét, a jelenlevők nevét, a határozatképesség megállapítását, a közgyűlésen elfogadott határozatokat, valamint a közgyűlésen történt fontosabb eseményeket. A közgyűlésen elhangzó felszólalások során kérhető szó szerinti jegyzőkönyvezés is.

 

A jegyzőkönyv folyamatos sorszámozással, az évszám feltüntetésével és a határozathozatal dátumával tartalmazza a közgyűlésen elfogadott határozatokat, a határozatra leadott támogató és ellenző szavazatok számát.

 

A jegyzőkönyvet a közgyűlés elnöke, a jegyzőkönyvvezető, valamint a közgyűlésen megválasztásra kerülő hitelesítő látja el aláírásával. A jegyzőkönyv elkészítéséért a közgyűlés elnöke felelős.

 

A közgyűlés határozatának meghozatalában nem vesz részt az a tag, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója /Ptk.8:1.§), valamint élettársa a határozat alapján kötelezettség alól mentesül, vagy bármilyen előnyben részesül, illetve a határozattal érintett kérdésben egyébként érdekelt.

 

2.11.A közgyűlés határozatairól évenkénti bontásban külön nyilvántartást kell vezetni (határozatok jegyzéke). A határozatok jegyzéke a közgyűlési jegyzőkönyvek alapján folyamatos sorszámozással tartalmazza a közgyűléseken elfogadott határozatok szövegét, az adott határozatra leadott támogató és ellenző szavazatok számát, a támogató és ellenző szavazatot leadó egyesületi tag (küldött) nevét, a határozat meghozatalának időpontját, a határozat személyi, tárgyi és időbeli hatályát. A közgyűlésen hozott határozatokat a tagok részére az elnökség kézbesíti, a jegyzőkönyv elkészülését követő 15 napon belül.

 

2.12.A közgyűlés törvénysértő határozatát bármelyik tag –tudomására jutásától számított 30 napon belül- a bíróságon megtámadhatja. A határozat megtámadása a határozat végrehajtását nem akadályozza, a határozat végrehajthatóságát azonban a bíróság indokolt esetben felfüggesztheti.

 

2.13. A közgyűlés határozatainak kihirdetése az egyesületi tagoknak a jegyzőkönyv elektronikus úton történő megküldésével, a nem tag érintetteknek postai ajánlott küldemény formájában.

 

3.Az elnökség

 

3.1. Az egyesület tevékenységét két közgyűlés között az 5 tagú elnökség, mint ügyvezető szerv irányítja. Az elnökség az egyesület működését érintő valamennyi kérdésben döntésre jogosult, kivéve az alapszabály V. fejezet 2.2 pontban felsorolt kizárólagos közgyűlési jogkörbe tartozó kérdéseket.

 

3.2.Az elnökség tagjai, tisztségviselői:

 

Visegrádi József Gábor ( 2800 Tatabánya Dankó Pista út. 3 ) elnök

Berkovics Árpád Lajos ( 2800 Tatabánya Vértes u. 66 ) elnökségi tag  elnök helyettes

Rákász Mihály ( 2800 Tatabánya Vértes u. 2 ) elnökségi tag, titkár

Sisa János ( 2067 Szárliget Gyöngyvirág u. 11 ) elnökségi tag, általános szervező

Vankó Éva ( 2800 Tatabánya Réti u 162. 3/9 ) elnökségi tag,pénztáros

 

Az elnökség tagjai a megbízást 2020. július 06. napjától 4 év időtartamra vállalják.

 

 3.3Az elnökség tagjai – mint vezető tisztségviselők – valamennyien

- magyar állampolgárok, vagy

- a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényben meghatározottak szerint a szabad mozgás és beutazás jogával rendelkező személy,

- harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó, bevándorolt, vagy letelepedett jogállású, illetve tartózkodási engedéllyel rendelkező személy ésa közügyek gyakorlásától nincsenek eltiltva.

A Ptk.3:22. §-ban meghatározott követelményeknek megfelelnek, nagykorú, cselekvőképes magyar állampolgárok, foglakozástól eltiltás hatálya alatt nem állnak és bűncselekmény elkövetése miatt szabadságvesztés büntetésre nem ítélték. Az elnöki, alelnöki tisztséggel kapcsolatos feladataikat személyesen kötelesek ellátni. Személyüket illetően egyéb jogszabályokban foglalt kizáró, - illetve összeférhetetlenségi okok sem állnak fenn.

 

3.4.Az elnökség tagjainak megbízatása megszűnik:

- megbízatás lejártával,

- lemondással. Az elnökségtagja megbízatásáról az egyesülethez címzett, az egyesület bármely másik elnökségi tagjához, vagy a Közgyűléshez intézett nyilatkozattal bármikor lemondhat. /ha az egyesület működőképessége ezt megkívánja, a lemondás az új elnökségi tag kijelölésével vagy megválasztásával, ennek hiányában legkésőbb a bejelentést számított 60. napon válik hatályossá. /

- elhalálozással,

- az egyesületből való kizárással.

- az elnökségi tag cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával,

- az elnökségi taggal szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével

 

 

Az egyesület közgyűlése az elnökség tagját visszahívja:

- ha az elnökség tagjának tagságijogviszonya megszűnik az egyesületben,

- ha az elnökségi tag az Alapszabály V. 3.3 pontjábanírt feltételeknek nem felel meg

 

3.5.Az elnökség hatáskörébe tartozik:

- az egyesület szabályszerű működésének biztosítása a vonatkozó jogszabályok, az alapszabály és a közgyűlési határozatok alapján,

- az éves költségvetés, valamint az éves beszámoló előkészítése,

- az egyesület eredményes működéshez szükséges feltételek megteremtése

- a tagok felvétele

- a közgyűlés összehívása,

- a közgyűlés elé kerülő előterjesztések előkészítése és a közgyűlés elé terjesztése

- rendezvények szervezése

- pályázatok kiírása, pályázatok elbírálása

- az egyesület gazdálkodásának és vagyonkezelésének irányítása,

- kapcsolattartás az egyesületet támogató természetes személyekkel, szervezetekkel,

- döntés mindazokban az ügyekben, amelyeket jogszabály, alapszabály nem utal a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe.

 

Az elnökség törvénysértő határozatával szemben bármelyik tag – a tudomásra jutástól számított 30 napon belül- fellebbezéssel élhet az egyesület közgyűléséhez. A fellebbezést az egyesület közgyűléséhez címezve az elnökségnél kell benyújtani 3 (három) példányban, amely köteles azt a soron következő rendes / rendkívüli napirendjére felvenni.

 

3.6. Az elnökség tagjai a feladataikat a közgyűlés erre vonatkozó döntéséig tiszteletdíj nélkül, társadalmi megbízatásban végzik, de jogosultak a feladat ellátásával kapcsolatos indokolt költségeik megtérítésére.

 

3.7.Az elnökség szükség szerint, de legalább negyedévente ülésezik. Az elnökséget az elnök, akadályoztatása esetén az elnökhelyettes hívja össze az ülés napját legalább 8 nappal megelőzően megküldésre kerülő írásbeli meghívóval, amely tartalmazza az ülés  helyét, időpontját és napirendjét is. A meghívót az elnökség tagjai részére postai ajánlott küldeményben, vagy e-mailen kell megküldeni. A meghívóhoz mellékelni kell az egyes napirendi pontokhoz készült előkészítő anyagot is.

 

3.8.Az elnökség akkor határozatképes, ha azon legalább három tag jelen van. Határozatait 4-5 elnökségi tag esetés egyszerű szótöbbséggel, 3 jelenlévő elnökségi tag esetén egyhangúan hozza meg. Az elnökség hatáskörébe tartozó kérdésekben nincs lehetőség arra, hogy az elnök, vagy az elnökhelyettes egyszemélyes döntést hozzanak.

 

Az elnökség határozatait nyílt szavazással (kézfeltartás), egyszerű szótöbbséggel hozza.

 

3.9.Az elnökség ülései nemnyilvánosak. Az elnökség tevékenységéről éves beszámolót készít. Az Elnökség üléséről jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvet az elnökség jelenlévő tagjai írják alá.

 

3.10.Az elnökség az általa meghozott intézkedésekről, határozatokról évenkénti bontásban külön nyilvántartást kell vezetni (határozatok jegyzéke). A határozatok jegyzéke az elnökség által hozott döntések alapján folyamatos sorszámozással tartalmazza a meghozott határozatok szövegét, a határozat meghozatalának időpontját, a határozat személyi, tárgyi és időbeli hatályát. Valamennyi határozatnál név szerint szerepeltetni kell, hogy az elnökség egyes tagjai a szavazás során a döntést támogatta, ellenezte, vagy tartózkodott a szavazástól.

 

Az elnökség által hozott döntéseket az elnök nyomban szóban kihirdeti, illetve  az érintettek részére a határozat meghozatalát követő 15 napon belül postai ajánlott küldeményben / a tagoknak elektronikus úton / kell kézbesíteni.

 

3.11.Az elnök

 

3.11.1.Az elnök az elnökség tisztviselője, aki az elnökségi ülések között a közgyűlés és az elnökség határozatai alapján irányítja és vezeti az egyesület tevékenységét.

Az elnököt a közgyűlés választja meg közvetlenül.

 

3.11.2.Az elnök feladatai:

 

- az elnökség ülésének összehívása, az ülések vezetése,

- az egyesület képviselete, ennek keretben önálló aláírási jogkör gyakorlása, amely nem terjed ki a bankszámla feletti rendelkezési jog gyakorlására,

- a közgyűlési és az elnökségi határozatok végrehajtása,

- az egyesület szervezetének irányítása,

- munkáltatói jogok gyakorlása,

- az egyesület gazdálkodásának és vagyonkezelésének irányítása, ellenőrzése.

 

3.11.3. Az elnökhelyettes az elnök akadályozatása esetén az elnök feladatit látja el.

 

311.4. A titkár feladta az egyesület adminisztrációjának a vezetése, a közgyűlési, elnökségi jegyzőkönyvek rendszerzése, ellenőrzése a határozatok végrehajtásának.

 

3.11.5 A pénztáros az egyesület gazdálkodását, a napi pénzügyi helyzetét kíséri figyelemmel.

 

3.11.6. Az általános szervező készíti elő az egyesület rendezvényeit.

 

3.11.7.Az egyesület bakszámlája feletti rendelkezési jogot az egyesület elnöke az elnökhelyettessel közösen gyakorolja.

 

VI. Az egyesület gazdálkodása

 

6.1. Az egyesület a vagyonával önállóan gazdálkodik. Az egyesület elsődlegesen gazdasági tevékenység folytatására nem alapítható. Az egyesület tartozásáért a saját vagyonával felel, a tagok tagdíj megfizetésén túl az egyesület tartozásáért saját vagyonukkal nem felelnek. A tagdíj mértéke 12.000.- Ft /év, amelyet az egyesület tagjai kötelesek megfizetni készpénzben az egyesület pénztárosának, vagy átutalással az egyesület számlájára. a megfizetés tetszőleges ütemezésben történhet, azzal a megkötéssel, hogy június 30-ig legalább az 50%, október 30-ig a teljes összeg kerüljön teljesítésre.

 

 

6.2.Az egyesület az éves költségvetés alapján gazdálkodik. Az egyesület éves költségvetése alapján az egyesület bevétele nem haladhatja meg az 50. 000. 000 Ft-ot.

 

6.3.Az egyesület az államháztartás alrendszereitől (központi költségvetés, elkülönített állami alapok, önkormányzati támogatások) igénybevett támogatás esetén köteles írásbeli szerződést készíteni. A szerződésben meg kell határozni a támogatás felhasználásának feltételeit, módját és az ellenőrzés szabályait.

 

6.4.Az egyesület tevékenysége során váltót és más hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt nem bocsáthat ki, hitelt nem vehet fel.

 

6.5.Az egyesület elnöksége minden tárgyévet követő év április 30-ig előkészíti és a közgyűlés elé elfogadásra beterjeszti az egyesület számviteli törvény szerinti éves beszámolóját.

 

 

6.6.Az egyesület a gazdálkodása során elért eredményt nem oszthatja fel, azt köteles a céljainak megvalósítására fordítani.

 

6.7.Az egyesület gazdálkodási tevékenységéért az elnökség felelős.

 

VII. Bánhidáért Érdemérem adományozása

 

7.1 A Bánhidai Baráti Kör Egyesület 2008 óta, a Tatabánya – Bánhidai Szlovák Nemzetiségi Önkormányzattal, közös rendezvény keretén belül Bánhidáért Érdemérmet adományoz.

 

A Bánhidáért Érdemérem adományozásának az eljárási rendje:

7.2 Jelölés

A Bánhidáért Érdemérem jelöltjére a jelölés jogosultjai kizárólag az egyesület tagja. Egy egyesületi tag több jelöltet is állíthat.

A jelölő lapon a jelölt nevét és az indokolást kell feltüntetni, keltezni és aláírni.

 

A jelölő lapot az egyesület elnökségéhez kell eljuttatni, az elnökség a soron következő ülésén a jelölő lapokat összegezi.

 

Először megállapítja az érvényes jelöléseket, és a közgyűlést összehívja abból a célból, hogy a Bánhidai Baráti Kör Egyesület határozatot hozzon arról, kinek adományozza a Bánhidáért Érdemérmet.

 

7.3. Szavazás

Valamennyi jelölt felkerül a szavazó listára, aki legalább egy érvényes jelölést kapott.

 

A Bánhidáért Érdemérmet az a jelölt kapja, aki kimagasló közösségépítő, kulturális, gazdasági, tudományos tevékenységet végzett Bánhida település – rész érdekében.

 

A határozatot a közgyűlés egyszerű, szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza.

 

Valamennyi jelöltre szavaz a közgyűlés jelen lévő tagja, a jelöltekre abc sorrendben szavaznak az egyesület tagjai.

 

Minden szavazás előtt lehetőség kap az egyesület bármelyik tagja, hogy a jelölt mellet érveljen.

 

A Bánhidiért Érdemérmet az a jelölt kapja, akire a legtöbb szavazat érkezett.

 

A Bánhidai Baráti Kör Egyesület döntéséről a közgyűlés által megbízott személy értesíti a díjazottat, személyesen felveszi a díjazottal a kapcsolatot, és a méltatásához szükséges adatokat egyezteti.

 

A Bánhidáért Érdemérem átadása a Borbála – napi ünnepség keretében kerül sor.

 

 

VIII. Vegyes és záró rendelkezések

 

8.1.Az egyesület elnökét,elnökhelyettesét, titkárát, pénztárosát, általános szervezőjét a közgyűlés nyílt szavazással 4 évi időtartamra választja meg.

 

8.2.Az elnökség megválasztása előtt a közgyűlés 3 tagú, eseti jellegű jelölő bizottságot választ (az alakuló közgyűlés kivételével) a szavazásra jogosult tagok közül, amely összeállítja és a közgyűlés elé terjeszti a megválasztani javasolt jelöltek névsorát.

 

8.3.A választás személyenként külön határozattal történik a közgyűlésen jelenlevők szavazatának egyszerű többségével.

 

8.4.Az elnökség tagja a közgyűlésen szavazásra jogosult tagok 1/3-ának javaslatára visszahívható a tisztségéből. A visszahívásra vonatkozó határozati javaslat elfogadásához a jelenlevő szavazásra jogosult tagok 2/3-ad részének szavazata szükséges. Az elnök, illetve az elnökhelyettes, titkár, pénztáros, általános szervező abban az esetben hívhatók vissza, ha a tevékenységükkel veszélyeztetik az egyesületet céljainak elérésében. A visszahívásról szóló előterjesztést az elnöknek, elnökhelyettesnek meg kell küldeni, akik a közgyűlésen észrevételeiket előadhatják, nyilatkozhatnak, jogi képviselőt vehetnek igénybe. A visszahívásról szóló határozattal szemben a visszahívott elnök, illetve elnökhelyettes a határozat kézbesítésétől számított 30 napon belül a Tatabányai Törvényszékhez keresetet terjeszthet elő, a kereset előterjesztésének a határozat végrehajtására halasztó hatálya nincsen.

 

8.5.Az egyesület működésével összefüggésben keletkezett iratok tárgyévenként rendszerezve az egyesület székhelyén kerülnek elhelyezésre.

 

 

8.6.Az egyesületmegszűnésének elhatározása esetén végelszámolásnak van helye a 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról (Ectv.) alapján.

Az egyesület jogutódlással szűnik meg: Egyesület más jogi személlyé nem alakulhat át, csak egyesülettel egyesülhet.

Az egyesület jogutód nélkül szűnik meg ha :

 

-       az egyesület megvalósította célját vagy az egyesület céljának megvalósítása lehetetlenné vélt és új célt nem határoztak meg ; vagy

-        az egyesület tagjainak száma 6 hónapon keresztül nem éri el a 10 főt,

-       a tagok kimondják megszűnését, vagy

-       az arra jogosult szerv megszűnteti

 

Feltéve, hogy a jogi személy vagyoni viszonyainak lezárására irányuló megfelelő eljárás lefolytatását követően a bíróság a jogi személyt a nyilvántartásból törli.

 

Az egyesület megszűnésének részletes szabályaira a Ptk. és az Ectv. vonatkozó rendelkezései az irányadók.

 

 

8.7. Az egyesület működésével kapcsolatosan az alapszabályban nem szabályozott kérdésekben a Ptk.  / 2013. évi V. törvény /, az Ectv.  / 2011. évi CLXXV. törvény /, a Ccnytv. /2011. évi CLXXXI. törvény/, valamint a mindenkor hatályos, vonatkozó jogszabályok alkalmazásai az irányadók.

 

 

 

 

 

Záradék: Mint az egyesület képviselője igazolom, hogy az alapszabály egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel az alapszabály valamennyi korábbi módosítása és jelen módosítás alapján készült hatályos tartalmának.

 

 

 

Tatabánya, 2020. október 13.

 

 

 

 

 

 

                                                  …………………………………..

                                                                 

                                                     Visegrádi József Gábor                                                                                                                   elnök

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előttünk, mint tanuk előtt:

 

 

  1. 1.    tanú                                                                           2. tanú

 

 

      név :                                                                               név:

 

     lakcím:                                                                            lakcím:

 

     aláírás:                                                                             aláírás:

 

 

                                                  

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 14
Heti: 11
Havi: 216
Össz.: 11 926

Látogatottság növelés
Oldal: Egyesületi alapszabályunk
BÁNHIDAI BARÁTI KÖR EGYESÜLET - © 2008 - 2024 - bbke.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »